Povodom dvesta godina od dolaska porodice Leko u Beograd, naslednica ove stare i slavne beogradske porodice cincarskog porekla, Danica Leko, poklonila je nameštaj kraljice Natalije Obrenović Udruženju za kulturu, umetnost i međunarodnu saradnju „Adligat“ za Legat porodice Leko koji se nalazi
u ovoj instituciji.
U Udruženju Adlgiat formira se kutak posvećen Obrenovićima, zapravo svojevrsna rekonstrukcija kraljičinih prostorija sa starog dvora. Pre nekoliko godina ovom udruženju poklonjen je kraljičin garderobni orman, a sada je toj celini pridodat njen toaletni sto sa dve stolice. Pored ovih predmeta, u kutku Obrenovića može se videti prvi poznati rukopis kneza Mihaila Obrenovića koji je ispisao u svojoj petog godini, ujedno dokaz da je ovaj srpski vladar već tako mlad umeo da piše i čita, što je u to doba predstavljalo pravo retkost u svetu. Tu su i štap kralja Milana Obrenovića (legat porodice Bešević), meniji sa dvora kralja Aleksandra i kraljice Drage, pisma kraljice Natalije…
„Postoji mnogo razloga zašto sam se baš sada odlučila da poklonim i toaletni sto i stolice koje sam zadržala u svom stanu, kada smo pre šest godina formirali porodični legat i kada sam poklonila Natalijin garderobni orman. Dvesta godina od kako moja porodica daje doprinos Srbiji i smatra se delom ovog naroda i ovog društva, činila mi se kao pravi trenutak za ovakav dar. Zatim, u ovom teškom vremenu želela sam da iskažem posebnu podršku Udruženju Adligat i svemu što ova institucija, sa svojim Muzejom knjige i putovanja i Muzejom srpske književnosti, radi. Prošle godine preminula je moja majka, doktor ekonomije, Vera Leko, koja je bila izuzetno vezana za Adligat i želela sam da ovim poklonom, kojem bi se i ona radovala, očuvam sećanje i na nju.“
Nameštaj kraljice Natalije Obrenović nije slučajno sačuvan u stanu Danice Leko. O tome ona svedoči: „Taj nameštaj pripadao je mojoj dalekoj rođaci, Nataliji – Naci Stevanović, dugogodišnjoj dvorskoj dami kraljice Natalije. Kada je pošla u penziju, kraljica joj je, kao izraz zahvalnosti za vernu službu, poklonila svoj garderobni orman i pisaći sto. Bilo je to početkom XX veka. Oba ova komada nameštaja izrađena su u istom stilu i to u Beču. Naca je godinama orman i sto držala u svojoj kući. Ona i njen muž Nikola imali su sina Dušana Stevanovića, strica moga oca. Kako Dušan nije imao dece, imovinu je ostavio sinovcu, mom ocu. Tako su i orman i toaletni sto došli u tatino, a zatim u moje vlasništvo i godinama su bili u mom stanu.”
„Porodica Leko spada među najznačajnije stare beogradske porodice“, kaže Viktor Lazić, predsednik Udruženja Adligat i dodaje: „Oni su Beogradu i Srbiji podarili deset doktora nauka, mnogo profesora, naučnika, uglednih i važnih ljudi koji su ugrađeni u temelje našeg društva. Recimo Marko T. Leko je bio rektor Velike škole i predsednik Crvenog krsta, Jovan Leko je bio ađutant kralja Aleksandra Obrenovića, a ovoj porodici u širem smislu pripadaju i slavni Vladan Đorđević i Aleksandar Deroko, i mi smo ponosni što se ponešto i iz njihovih arhiva nalazi u legatu koji čuvamo.“
Danica Leko ističe da je ponosna sam i zadovoljna što će sada po prvi put i srpska javnost, đaci, studenti, istraživači, posle više od jednog veka imati prilike da vide ovaj nameštaj kao celinu „i to u Adligatu, instituciji koja je zaslužila najveće poštovanje i poverenje.“
„Ovakav dar je najlepši način da se obeleži ovako važna godišnjica. Udruženje Adligat planiralo je da čitavim nizom aktivnosti u saradnji sa drugim institucijama obeleži dvesta godina od dolaska porodice Leko u Srbiju. Situacija sa korona virusom je dosta poremetila naše planove, mada se nadamo da će još biti prilike da se do kraja godine organizuje barem neki događaj koji će obeležiti ovu značajnu godišnjicu“, kaže Viktor Lazić
Udruženje Adligat se naročito zahvaljuje svom članu i volonteru Igoru Feršišiju, čija je pomoć bila ključna u preuzimanju poklonjenih materijala.
Komentariši