За манифестацију „Музеју за 10“, која се ове године одржава по седми пут под покровитељством Министарства културе и информисања Републике Србије ПТТ музеј, Музеј књиге и путовања Удружења Адлигат и Србијамарка организовали су посебну изложбу „Дечја филателија“.
Изванредна збирка са цртаћима и бајкама на поштанским маркама која је по први пут приказана јавности сакупљана је 30 година и садржи више од 600 марака и 200 блокова шармантних, луцкастих, необичних, поучних, повремено шашавих и откачених приказа из живота и маште прилагођених деци и цртаном филму.
Овом изложбом се ПТТ музеј и Удружење Адлигат придружују обележавању Међународног дана музеја, Европске ноћи музеја и Националне недеље музеја.
Изложбу је отворио Зоран Ђорђевић, вршилац дужности директора Поште Србије. „Пошта Србије посебно ће се ангажовати да филателију приближи најмлађима и да их мотивише на стицање разноврсних знања кроз бављење филателијом, као и да код њих развија свест о уметничкој вредности минијатура какве су поштанске марке. Вредност филателије једне земље је и у томе да као симбол времена и државе, остаје и за сва будућа поколења”, казао је директор Ђорђевић. Додао је и да Пошта Србије, у сарадњи са Удружењем Адлигат, отпочиње ширу кампању и планира бројне активности на промоцији филателије код најмлађих.
„Сматра се да је филателија најбољи хоби којим деца могу спонтано да стекну разноврсна сазнања. Поједина проучавања су показала да малишани који се баве филателијом поседују чак 95 одсто раскошније познавање географије, историје, уметности, спорта и многих других тема од њихових вршњака. Да би се деци приближила филателија, спонтано су настале марке са темама и дизајном који их чине нарочито занимљивим најмлађима, пре свега са мотивима из бајки и цртаних филмова. Далеко од тога да су те марке занимљиве само деци – оне су често врхунска уметничка дела, често чак лепша и интересантнија од уобичајене филателије већини људи, радозналаца, па и филателиста. У Музеју књиге и путовања Адлигат налази се највећа збирка ових марака, а на изложби у ПТТ музеју приказујемо највећи део ове збирке“, каже Виктор Лазић, директор ПТТ музеја и председник Удружења Адлигат.
Поштанске маркице са мотивима из цртаних филмова, нарочито Дизинијеве продукције, постале су изузетно популарне у претходне две деценије, а многе државе су прославиле своју филателију овим издањима – као што су Бутан, Малдиви, Сијера Леоне, Гренада, Палау, Ст. Винцент, Лесото. Ове марке нису само лепе на око и примамљиве деци, већ су често направљене тако да подучавају – њима се обележавају значајни догађаји (рецимо годишњица слетања човека на Месец), представљају различите културне знаменитости планете, обележавају верски празници и слично илустрацијама у којима су главни јунаци – јунаци цртаних филмова које сви волимо.
Већина филателиста започела је своју страст у раној младости, од своје пете, шесте, седме године, а уобичајено је да је то страст која траје до смрти, па није реткост упознати филателисту коју већ 50, 60 година сакупља марке. Управо због тога у многим државама се филателија систематски промовише у школама, у чему је најдаље отишла Кина, а ПТТ музеј и Удружење Адлигат овом изложбом започињу систематско ширење филателије међу најмлађима у Србији.
Коментариши