Поводом 75 година од завршетка Другог светског рата на Пацифику, тј. од капитулације Јапана, Удружење Адлигат је приказало јавности оригиналне предмете са једног од потопљених америчких бродова, који ће сада бити саставни део сталне поставке Музеја књиге и путовања.
„Када је славни генерал Даглас Мек Артур започео своју пацифичку авантуру, прво острво под контролом Јапана на које се устремио било је тањушни комад земље под називом Моротај, данас на североистоку Индонезије. Јапанци су пружили жесток отпор, а када су га Американци освојили, управо ту им је била стационирана главна команда месецима“, каже Лазић.
Док су трајале борбе за ово ово острво, Америнакцима је потопљено неколико војних бродова. Ти бродови су сада велика атракција за рониоце.
„Почетком ове године сам тамо боравио и са мојим пријатељима, који су као и ја, професионални рониоци, заронио сам у плаве дубине. Добили смо одобрење да уђемо на један потопљени амерички брод, и да са њега покупимо неколико занимљивих предмета за београдски Музеј књиге и путовања. Уз то је пријатељ Адлигата, Рафели Адијатма Реџеп, поклонио неколико предмета које је сам изронио на претходним експедицијама. Тако је у Београд стигло доста посуђа из потопљене кухиње америчког ратног разарача: четири шоље, неколико тањира, али и две бочице течности за бријање, један део великог осигурача са бродске трафо станице и једна испијена флашица кока-коле, на којој је уписана година: 1944“, додаје Лазић.
На острву Моротај неколико колекционара сакупља ову врсту предмета, а недавно је отворен и велики музеј посвећен Другом светском рату.
„Локални музеј истоветне предмете већ поседује у више примерака, тако да смо, посредством наших пријатеља, добили одобрење да ове предмете пренесемо у Србију у музеје Адлигата и српској јавности на један другачији начин приближимо Други светски рат и 75. годишњицу од његовог завршетка, која се обележава широм света, обележимо и ми у Србији на један необичан начин“, каже Лазић.
Значајни јапански професори, академици и интелектуалаци су чланови Адлигата, па је чак за Дан државности Србије прошле године у Београд стигло неколико потписаних фотографија и књига једног од најзначајнијих јапанских писаца, Харукија Муракамија. У овом удружењу иначе се налази једна од најбољих збирки књига и предмета о Индонезији, а ускоро ће и Адлигатова јапанска збирка постати значајна у регионалним, па и светским оквирима, добрим делом захваљујући ангажовању доскорашњег амбасадора Републике Србије у Токију, Ненаду Глишићу.
Коментариши