У Новом Саду је отворен нови мултимедијални простор – Дигитални омладински центар (ДОЦ), пројекат реализован у оквиру Стратегије одрживог развоја Града Новог Сада. Овим поводом је отворена и изложба „Стари Нови Сад“, изводи из старих новина и књига о „српској Атини“.
„Дигитализација није будућност. То је садашњост. Народ који то не схвати на време, ризикује да нестане са историјске сцене. Захваљујући изузетним пројектима којима управља Адам Софронијевић, један од најбољих српских експерата за дигитализацију, осигуравамо се да ћемо трајати и у будућности“, рекао је Виктор Лазић, председник Удружења за културу, уметност и међународну сарадњу „Адлигат“, које је уступило драгоцене материјале о знаменитим Новосађанима и самом граду Новом Саду, како би били дигитализовани. Лазић је уједно коаутор изложбе „Стари Нови Сад, заједно са Адамом Софронијевићем и Милицом Крићански.
„Дигитални омладински центар је значајан за цео регион, не само за Нови Сад“, истиче Адам Софронијевћ. „Новосадске институције имају прилику да се у сарадњи са Универзитетском библиотеком и Удружењем Адлигат ослањају на резултате досадашњег рада којим је успостављен статус установа културе из Србије као регионалних лидера у дигитализацији културног наслеђа. Желимо да дигитализовано културно наслеђе Републике Србије и Западног Балкана најсавременијим технологијама представимо европској и светској публици управо из европске престонице културе – Новог Сада.“
Софронијевић истиче да се највише захваљује Удружењу Адлигат на уступљеним материјалима, јер „ако немамо шта да дигитализујемо, ако не постоје оригинали – дигитализација губи смисао.“
Виктор Лазић додаје да је Удружење Адлигат, у оквиру којег су отворени Музеј књиге и путовања и Музеј српске књижевности, вољно да пружи Новом Саду све материјале везане за Војводину које је ово Удружење сакупило.
„Све што поседује Адлигат, заправо је у поседу српског народа“, каже Лазић и додаје да је циљ овог удружења да богата историјска грађа буде спашена и доступна јавности.
„До сада смо имали многобројне проблеме у Новом Саду, али се надамо да ће у будућности градска упарва имати више разумевања за пројекте културе. Ретки су људи који као животно опредељење имају став да стоје на страни културе, зато се посебно захваљујем Весни Срданов, до скоро дугогодишњој начелници Управе за културу Новог Сада“.
„Овај пројекат је од стратешког значаја за Град Нови Сад, с обзиром на то да је посвећен младима и да одговара на изазове четврте индустријске револуције.. Добра ствар је што ће ово место, осим што пружа обиље информација и дигитализованог материјала, подстицати на ставралаштво, креативност и промоцију младих и онога шта раде.“, нагласио је Далибор Рожић, члан Градског већа за културу.
Присутнима се обратио и директор Градске библиотеке у Новом Саду, Драган Којић, који је истакао значај сарадње ове установе са Универзитетском библиотеком „Светозар Марковић“ и са невладиним сектором. Којић је истакао дугогодишњу сарадњу коју Градска библиотека Новог Сада има са Удружењем Адлигат.
„Оснивање Удружења Адлигат је значајно помогла Матица српска. Основ Удружења је моја породична библиотека која је настала у Куману пре девет генерација, која се са колена на колено преноси већ 250 година“, рекао је Лазић. „Због тога је нама веома важна сарадња са Новим Садом, иако пружена рука није увек наилазила на позитиван одговор“.
Удружење Адлигат је поклонило библиотекама у Војводини више од 150.000 публикација. Организовало је више изложби и снимања документарних филмова о Новосадској рацији и покренуло пројекат Музеја Новосадске рације. Иницирало је и финансирало постављање спомен плоче жртвама Рације на главном тргу. Захваљујући активностима Адлигата у Новом Саду је одржан низ књижевних вечера и више високих страних делегација и амбасадора је долазило у овај град.
Коментариши