1

Књига са посветом јединог арапског Нобеловца у Адлигату

„Једини добитник Нобелове награде за књижевност у целом арапском свету, египатски књижевник Нагиб Махфуз није волео да путује. Једини изузетак били су његови доласци у Београд. Чак није отишао ни у Стокхолм на уручење Нобелове награде, али је волео да долази у Београд који му је био у срцу, као и ова земља коју је веома поштовао. И сада га ми, на неки начин, поново доводимо у Србију, затварамо један животни циклус, што би њему, сигурно, било изузетно драго“, изјавио је Њ.Е. амбасадор Амир Агувејли приликом примопредаје књиге са потписом славног Нобеловца Збирци Египта у Удружењу за културу, уметност и међународну сарадњу „Адлигат“.

У Музеју књиге и путовања отвореним под кровом Удружења Адлигат налази се једна од најзначајнијих збирки књига о Египту у овом делу Европе, која је формирана у сарадњи са Српско-египатским друштвом пријатељства.

Посвету на Махфузовом делу „Одјеци биографије“, као и књиге са посветама књижевника Мухамеда Самавија, уручио је 14.1.2021. лично амбасадор Египта, Њ.Е. Амр Агувејли председнику Адлигата Виктору Лазићу.

Драгоцену књигу са посветом на поклон је Адлигату послао књижевник Мухамед Самави из Египта, дугогодишњи председник Пен центра у Каиру. Господин Самави је је 2019. године, на препоруку Њ.Е. Амира Агувејлија, посетио Адлигат заједно са некадашњим Министром за антиквитете Мамдухом Ел Даматијем. Тада су ово двоје египатских интелектуалаца били фасцинирани концепцијом и организацијом овог српског удружења.

Господин Самави је био вишедеценијски лични пријатељ славног писца и у његово име је у Стокхолму примио Нобелову награду и одржао говор у Шведској краљевској академији наука 1988. године.

„Књижевник Нагиб Махфуз  добио је Нобелову награду за књижевност 1988. године и сматра се једним од најзначајнијих арапске књижевнике XX века. Његове посвете су права реткост и веома су тражене међу колекционарима. Сматра се једним од првих савремених писаца арапске литературе који се бавио темама реализма (егзистенцијализма). Објавио је 34 новеле, 30 сценарија и више од 350 кратких прича. Египат је оставио дубок траг у историји светске и нарочито арапске књижевности, а Нагиб Махфуз је у тој књижевности оставио нарочито дубок траг. У представљању светске књижевне сцене, Адлигат је поносан да може да прикаже и аутентичну посвету овог изванредног писца“, каже Виктор Лазић, председник Адлигата.

Свечаној примопредаји присуствовали су председница Српско-египатског друштва пријатељства Анета Ђермановић, професор Дарка Танасковића који је лично познавао египатског Нобеловца и присутнима испричао неколико речи о том познанству, председница Посланичке групе пријатељства са Египтом Дубравка Филиповски, повереница за заштиту равноправности на чију иницијативу је у марту прошле године отворен Салон Нобеловки у Адлигату Бранкица Јанковић и посланик Вука Мирчетића.

У знак захвалности за овај вредан поклон Удружење Адлигат ће позвати господина Самавија да постане члан Адлигата, с обзиром на то да је он већ показао приврженост пројектима овог удружења. Адлигат сарађује са више десетина амбасада, организација и појединаца широм света и за један од својих главних циљева има развој међународне сарадње, а у чак 40 земаља има своје представнике и чланове.

Амбасадор Египта високо је оценио пројекте Адлигата и изјавио спремност да Амбасада заједно са Српско-египатским друштвом пријатељства унапреди и прикаже јавности збирке које се налазе у Адлигату, а које се односе на Египат.

„Пројекти са Адлигатом су део изузетно успешне сарадње две земље у области културе, које спроводимо на основу протокола о сарадњи и надамо се да ћемо ускоро спровести читав низ значајних међународних активности“,